Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie dostępu do akt postępowania przygotowawczego dla stron postępowania z dnia 2007-02-15.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie dostępu do akt postępowania przygotowawczego dla stron postępowania.
Przepis art. 156 § 5 k.p.k. określa zasadę niejawności akt sprawy w postępowaniu przygotowawczym (w przeciwieństwie do postępowania sądowego) i fakultatywności udostępniania stronom tych akt. Wiedza podejrzanego lub jego obrońcy o faktach i dowodach stanowiących podstawę do wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz postanowienia o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania oparta jedynie na uzasadnieniach tych postanowień, jest wiedzą ułomną. Nawet jeśli podejrzany lub jego obrońca uczestniczą w posiedzeniu sądu w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania, ich pozycja w porównaniu z prokuratorem znającym całokształt dowodów w sprawie, jest słabsza. Naruszona zostaje zasada "równości broni" wynikająca z prawa do sądu i prawa do obrony.
W wystąpieniu RPO-447621-II/03 z dnia 10.10.2003 r. Rzecznik postulował wprowadzenie do Kodeksu postępowania karnego uregulowania nakładającego na organy postępowania obowiązek umożliwienia tymczasowo aresztowanemu podejrzanemu oraz jego obrońcy zapoznania się z materiałami postępowania przygotowawczego, na których oparta została decyzja o zastosowaniu lub przedłużeniu stosowania tego środka. Zastępca Prokuratora Generalnego uznał jednak że zapewnienie obrońcy i podejrzanemu dostępu do akt postępowania przygotowawczego nie wymaga zmian legislacyjnych.
W związku z powtarzającymi się przypadkami odmowy wglądu obrońcy w akta postępowania przygotowawczego, Rzecznik postuluje ponowne rozważenie potrzeby zmiany przepisów w tym zakresie, względnie podjęcie działań zmierzających do wyegzekwowania poleceń zawartych w piśmie z dnia 22.12.2003 r. do prokuratorów apelacyjnych.