Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie kompensaty przysługującej ofiarom niektórych przestępstw z dnia 2007-02-22.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie kompensaty przysługującej ofiarom niektórych przestępstw.
Z wpływających do Rzecznika wniosków wynika, że osoby ciężko poszkodowane przestępstwem nie mają możliwości uzyskania kompensaty jedynie ze względu na to, że przepisy ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych mają zastosowanie wyłącznie do przestępstw popełnionych od dnia wejścia w życie ustawy.
Zgodnie z art. 23 omawianej ustawy jej unormowania mają zastosowanie do przestępstw popełnionych od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 21.09.2005 r. Natomiast art. 18 ust. 2 dyrektywy Rady UE z dnia 29.04.2004 r. nr 2004/80/WE odnoszącej się do kompensaty dla ofiar przestępstw stanowi, że państwa członkowskie mogą przewidzieć, ze środki przeznaczone do wykonania tej dyrektywy będą miały zastosowanie wyłącznie do wnioskujących, którzy doznali uszczerbku w wyniku przestępstw popełnionych po dniu 30 czerwca 2005 r. W ocenie Rzecznika przepis art. 23 omawianej ustawy powinien dotyczyć wnioskujących, którzy doznali uszczerbków w wyniku przestępstw popełnionych przed dniem 30.06.2005 r.
Dyrektywa unijna wskazuje, że kompensata przysługuje ofiarom przestępstw z użyciem przemocy, natomiast ustawa zawęża to pojęcie do osób, które doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Rzecznik postuluje również w tym zakresie poszerzenie kręgu osób uprawnionych do kompensaty.
Ponadto wysokość maksymalnej kwoty kompensaty określonej w omawianej ustawie może być niektórych wypadkach niewystarczająca. Zgodnie z art. 6 ustawy, kompensata nie może przekroczyć 12.000 zł.