Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystapienie do Ministra Finansów w sprawie przesłanek wprowadzenia warunków zwolnienia od podatku akcyzowego dla gazu płynnego z dnia 2007-02-27.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/530478/06/VI/620.3 RZ
Data sprawy:
2007-02-27
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystapienie do Ministra Finansów w sprawie przesłanek wprowadzenia warunków zwolnienia od podatku akcyzowego dla gazu płynnego.

Instytucja składu podatkowego została wprowadzona w ustawie o podatku akcyzowym. Szczegółowe regulacje w zakresie funkcjonowania składów podatkowych zawarte zostały w dwóch rozporządzeniach Ministra Finansów z dnia 1.03.2004 r. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego nałożyło obowiązek stosowania składu podatkowego jako czynnik zapobiegający ewentualnym nadużyciom mogącym powstać w związku z funkcjonowaniem zwolnienia.

Według wyjaśnień Ministerstwa Finansów na podstawie § 15 ust. 2 pkt 2 tego rozporządzenia, zwolnieniu od akcyzy podlegał gaz płynny zużywany do innych celów niż do napędu pojazdów samochodowych, pod warunkiem, że był dostarczany cysterną ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy oraz sprzedawca uzyskał od nabywcy oświadczenie, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych. Wyjaśnienia Ministerstwa nie wydaję się być wyczerpujące.

Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym tylko produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. W odniesieniu do magazynowania wysyłania i przyjmowania tych wyrobów takiego ograniczenia nie ma. Możliwa jest zatem sytuacja podmiotów, które prowadzą działalność jedynie w zakresie magazynowania wysyłania i przyjmowania wyrobów zharmonizowanych i w związku z tym uważających, że status składu podatkowego nie będzie konieczny dla wypełnienia warunków zwolnienia podatkowego. Powstaje też wątpliwość, czy przesłanki skorzystania ze zwolnienia zawarte w tym rozporządzeniu odpowiadają dyspozycji ustawowej (art. 24 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym).

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: