Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu obliczania dochodu rodziny wielodzietnej przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego z dnia 2007-03-15.

Adresat:
MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/549608/07/XI/1113 RZ
Data sprawy:
2007-03-15
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu obliczania dochodu rodziny wielodzietnej przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego.

Rzecznik otrzymuje skargi w sprawie interpretacji art. 5 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych dokonywanej przez organy administracji publicznej w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 tej ustawy, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł. Natomiast art. 5 ust. 3 ustawy stanowi, że w przypadku, gdy dochód rodziny lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje. Pominięcie w treści przepisu art. 5 ust. 3 po słowach "dochód rodziny" użytego w art. 5 ust. 1 zwrotu "w przeliczeniu na osobę w rodzinie" nie oznacza - zdaniem Rzecznika - iż w tym przypadku chodzi o sumę dochodu przypadającego na poszczególnych członków rodziny.

Stosowana przez organy administracji publicznej wykładnia art. 5 ust. 3 prowadzi do dyskryminacji rodzin wielodzietnych. Stanowi również naruszenie art. 2 (zasada sprawiedliwości społecznej), art. 32 (zasada równości) i art. 71 (ochrona rodziny) Konstytucji.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: