Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie legitymacji procesowej członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sprzecznej z ustawą, w sytuacji gdy został on odwołany z zarządu z dnia 2006-08-14.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/538178/06/VI/601.1 RZ
Data sprawy:
2006-08-14
Rodzaj sprawy:
pytanie prawne do Sądu Najwyższego (PP)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie legitymacji procesowej członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sprzecznej z ustawą, w sytuacji gdy został on odwołany z zarządu.

W związku z ujawnionymi rozbieżnościami w wykładni art. 252 § 1 w związku z art. 250 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego: "Czy osoby wymienione w art. 250 pkt 1 k.s.h. nie będące wspólnikami tracą przewidzianą art. 252 § 1 k.s.h. legitymację procesową do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sprzecznej z ustawą z chwilą odwołania z funkcji ?" Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich osoby odwołane ze składu organów spółki mogłyby wytoczyć powództwo przeciwko spółce o ustalenie nieistnienia uchwały, o ile posiadałyby interes prawny w rozumieniu art. 189 k.p.c.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2008-10-27
Opis odpowiedzi:
Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę, której nadał moc zasady prawnej (uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 1.03.2007 r., sygn. akt III CZP 94/06): "Osobie odwołanej ze składu organu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie przysługuje legitymacja do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sprzecznej z ustawą (art. 252 § 1 k.s.h. w związku z art. 250 pkt 1 k.s.h.) .