Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie przymusowego wykwaterowania z lokali mieszkalnych pozostających w zasobach WAM z dnia 2007-05-28.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie przymusowego wykwaterowania z lokali mieszkalnych pozostających w zasobach WAM.
W ustawie z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP przewidziano ochronę pewnych kategorii osób (m. in. kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni, emeryci i renciści), w przypadku przymusowego wykwaterowania i w stosunku do tych osób odstąpiono od ogólnej zasady, iż przymusowego wykwaterowania z lokali mieszkalnych pozostających w zasobach WAM dokonuje organ egzekucyjny, na wniosek dyrektora oddziału regionalnego Agencji. W przypadku tych osób dyrektor oddziału regionalnego występuje do sądu z pozwem o nakazanie opróżnienia lokalu i orzeczenie o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego. Wskazany krąg osób nie posiada uprawnień do otrzymania lokalu socjalnego w przypadku gdy z pozwem takim zamiast dyrektora oddziału regionalnego WAM wystąpi osoba, której przysługuje prawo do lokalu. Osoby te nie mogą także skorzystać z ochrony przewidzianej w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, bowiem postanowienia tej ustawy od dnia 1 lipca 2004 r. nie mają zastosowania do lokali będących w dyspozycji WAM.
Zdaniem Rzecznika w przepisach powstała luka prawna, która pozbawia te osoby ochrony w postaci uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego na mocy orzeczenia sądowego. Uzależnianie otrzymania takiego lokalu od rodzaju podmiotu, który wystąpi do sądu z żądaniem eksmisji budzi wątpliwości co do zgodności z wyrażoną w art. 32 Konstytucji RP zasadą równości obywateli wobec prawa. Dlatego też Rzecznik zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie i rozważenie możliwości podjęcia stosownych działań legislacyjnych.