Wystapienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby wprowadzenia możliwości żądania odsetek od kosztów postępowania, które nie zostały opłacone w terminie z dnia 2007-05-29.
Wystapienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby wprowadzenia możliwości żądania odsetek od kosztów postępowania, które nie zostały opłacone w terminie.
Na tle regulacji zawartej w przepisach procedury cywilnej ugruntowany jest pogląd, iż prawomocne orzeczenie o kosztach postępowania jest ostateczne i całościowo rozstrzyga o należnościach związanych z prowadzeniem procesu. Sąd Najwyższy w swym orzecznictwie wielokrotnie podkreślał, iż odrębność trybu dla orzekania o kosztach postępowania wyłącza możliwość jakiegokolwiek roszczenia o koszty w oderwaniu od procesowych przesłanek. W opinii Rzecznika niemożność żądania odsetek od zasądzonych kosztów postępowania, w powiązaniu z częstą przewlekłością egzekucji powoduje, że słuszne interesy majątkowe obywateli nie są należycie chronione. Jedyną możliwością "przełamania" obowiązującej wykładni regulacji kosztów jest wprowadzenie stosownej zmiany ustawowej przewidującej roszczenie o odsetki na gruncie prawa procesowego. Stanowisko Ministra Sprawiedliwości zaprezentowane w odpowiedziach na wystąpienie Rzecznika w tej sprawie z 2003 r. było w zasadzie zbieżne ze stanowiskiem Rzecznika. W korespondencji poinformowano, że Minister rozważa możliwość podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia w systemie prawa odsetek za opóźnienie w zapłacie kosztów postępowania. Do dnia dzisiejszego nie nastąpiła jednak zmiana przepisów ustawowych dotyczących tego aspektu kosztów postępowania sądowego. Rzecznik zwrócił się o ponowne rozważenie przedstawionych zagadnień.