Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zastrzeżeń odnośnie do zgodności z Konstytucją rozporządzenia w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej z dnia 2007-05-29.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zastrzeżeń odnośnie do zgodności z Konstytucją rozporządzenia w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej
.
Do Rzecznika zwrócił się Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa z wnioskiem o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w kwestii zbadania zgodności z Konstytucją RP rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17.11.2006 r. w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Rozporządzenie to może wypełniać całą dyspozycję art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 24.08.1994 r. o Państwowej Straży Pożarnej, tymczasem art. 53 ust. 3 jednoznacznie zawęził ją do art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a.
Konstytucja w 92 ust. 1 jednoznacznie określa, że rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Oznaczałoby to, że omawiane rozporządzenie zostało wydane niezgodnie z powoływanym przepisem konstytucyjnym.
Ponadto niezgodne jest wprowadzenie w § 2 rozporządzenia zróżnicowania form przeszkolenia zawodowego, w zależności o tego, czy dotyczy ono strażaków ubiegających się o pierwszy stopień oficerski, czy o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi. W granicach upoważnienia ustawowego nie mieści się różnicowanie sytuacji prawnej strażaków w przedstawionym zakresie.
Uregulowanie zawarte w § 4 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia określające, iż kandydaci na przeszkolenie zawodowe, muszą spełniać wymaganie dotyczące posiadania dyplomu ukończenia studiów i tytułu zawodowego inżyniera, również wykracza poza delegację ustawową. Kwestionowany przepis nadmiernie zawęża dostęp kandydatów do przeszkolenia zawodowego.