Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie praktyki stosowania tzw. zakazu zbliżania się oskarżonego do pokrzywdzonego z dnia 2007-07-03.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie praktyki stosowania tzw. zakazu zbliżania się oskarżonego do pokrzywdzonego.
Od kilku lat Rzecznik ubiega się o rozpowszechnienie w praktyce zasady stosowania zakazu zbliżania się oskarżonego do pokrzywdzonego w sprawach o znęcanie - w sytuacji zagrożenia dalszą przemocą, tak aby to oskarżony był zobowiązany do opuszczenia zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym lokalu. Rzecznik postulował zmianę art. 275 § 2 kpk w celu wyraźnego wskazania, że dozór policyjny może być połączony z zakazem zbliżania. Problem ten miał być rozwiązany dzięki wprowadzeniu w życie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Niestety z wniosków wpływających do Rzecznika od osób pokrzywdzonych wynika, że ofiary przestępstw wciąż muszą ratować się ucieczką z własnego domu, a organy postępowania nie podejmują żadnych działań w celu zapewnienia im bezpieczeństwa w toku postępowania karnego, mimo możliwości prawnych. Rzecznik, mając na względzie dane otrzymane z Sądów Apelacyjnych oraz fakt wpływania kolejnych wniosków osób pokrzywdzonych przestępstwem znęcania, zwrócił się o rozważenie podjęcia działań w celu zapewnienia efektywnej ochrony ofiarom przemocy.