Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wprowadzenia obowiązkowych strojów jednolitych w szkołach podstawowych i gimnazjach ("mundurków") z dnia 2007-07-25.
Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wprowadzenia obowiązkowych strojów jednolitych w szkołach podstawowych i gimnazjach ("mundurków").
Uzasadnieniem zmian w ustawie o systemie oświaty wprowadzających tzw."mundurki" była chęć obudzenia wśród uczniów poczucia wspólnoty, równości, solidarności ale przede wszystkim zniwelowanie różnic w sytuacji materialnej poszczególnych uczniów. Tymczasem publikacje prasowe jakie pojawiły się na przełomie czerwca i lipca opisują sytuacje wskazujące, że w niektórych szkołach rodzicom uczniów proponowane są różne wersje mundurków, często w różnych cenach. Wprowadzenie w szkole zróżnicowanych cen strojów powoduje uwypuklenie różnic między uczniami i jest przejawem dyskryminacji właśnie ze względu na ich sytuację materialną. Budzi to uzasadnione wątpliwości w kontekście zasady równości (art. 32 Konstytucji RP) oraz poszanowania godności ludzkiej (art. 30).
Ponadto Rzecznik zwrócił się o poinformowanie jak wygląda realizacja rządowego projektu dofinansowania zakupu strojów jednolitych i czy przewidziane dofinansowanie jest wystarczające.
Prezes Rady Ministrów podpisał uchwałę i rozporządzanie w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2007 r. "Dofinansowanie zakupu podręczników dla dzieci rozpoczynających roczne przygotowanie przedszkolne lub naukę w klasach I-III szkoły podstawowej i w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz dofinansowanie zakupu jednolitego stroju dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów". Pomoc w ramach programu otrzymają uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, pochodzący z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, tj. 351 zł. Środki na dofinansowanie zakupu jednolitego stroju, w wysokości 50 zł, otrzyma każdy uczeń spełniający kryteria wskazane w programie.