Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie sytuacji osób chorych na stwardnienie rozsiane z dnia 2007-08-22.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie sytuacji osób chorych na stwardnienie rozsiane.
Rzecznik otrzymał wniosek o podjęcie działań zmierzających do przeciwdziałania naruszaniu praw obywatelskich osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Zdaniem wnioskodawcy, obecną sytuację tej grupy społecznej należy uznać za sprzeczną z - gwarantowanym konstytucyjnie i ustawowo - prawem obywateli do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Utrudnienia w powyższym zakresie trzeba także traktować jako naruszenie praw osób niepełnosprawnych do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej. Całkowicie arbitralnym ograniczeniom podlega dostęp do nowoczesnych metod leczenia stwardnienia rozsianego. Kryterium wieku w kwalifikowaniu osób chorych do udziały w programach lekowych skazuje na niepełnosprawność niejednokrotnie osoby w wieku produkcyjnym, aktywne zawodowo.
W lipcu 2005 r. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego złożyło w Ministerstwie Zdrowia - opracowany przez zespół ekspertów - Narodowy Program Leczenia Chorych ze Stwardnieniem Rozsianym. Program ten, mimo wysokich ocen merytorycznych nie uzyskał dotychczas formalnej akceptacji kompetentnych organów władzy publicznej.
Rzecznik zwrócił się z prośbą o spowodowanie zbadania omawianej sprawy oraz zajęcie stanowiska odnośnie kwestii podnoszonych we wniosku. Rzecznik poprosił również o przekazanie stanowiska Ministra Zdrowia w sprawie przedstawionego przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego projektu Narodowego Programu Leczenia Chorych ze Stwardnieniem Rozsianym, w tym odnośnie potrzeby i możliwości wdrożenia tego Programu oraz ewentualnego terminu jego wprowadzenia.