Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu w sprawie uprawnień studentów do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (kontynuacja wystąpienia z dnia 4.06.2007 r.) z dnia 2007-08-16.
Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu w sprawie uprawnień studentów do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (kontynuacja wystąpienia z dnia 4.06.2007 r.).
Ustawa z dnia 20.06.1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego stanowi, iż uprawnionymi do korzystania z ulg przy przejazdach są "studenci do ukończenia 26 roku życia". Ustawa nie dzieli studentów na obywateli polskich i obcych, ani na studentów uczelni polskich i zagranicznych. Podziału takiego dokonuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25.10.2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. W ten sposób następuje - niedopuszczalne zdaniem Rzecznika - zawężenie uprawnień przyznanych ustawą. W § 9 rozporządzenia uprawnienia przyznaje się studentom posługującym się legitymacją wydaną przez polską uczelnię wyższą. Ten zapis nie budzi zastrzeżeń. Natomiast zgodnie z § 10 tego rozporządzenia dokumentami poświadczającymi uprawnienie studentów - obywateli polskich studiujących za granicą, są: legitymacja studencka wydana przez polską szkołę wyższą, międzynarodowa legitymacja studencka ISIC okazywana wraz z legitymacją studencką uczelni zagranicznej, dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej. Upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia nie daje podstaw do wprowadzenia wskazanych ograniczeń. Wątpliwości budzi także fakt, iż ulgi nie dotyczą posiadaczy karty EURO 26 Student. Nie ma żadnych podstaw do preferowania jednej tylko organizacji.
Rzecznik prosi o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień w uzupełnieniu odpowiedzi z dnia 22.06.2007 r.