Sprawy generalne Rzecznika Praw ObywatelskichWystąpienie do p.o. Komendanta Głównego Policji w sprawie stosowania przez sprawców przestępstw substancji psychoaktywnych mających na celu doprowadzenie swoich ofiar m.in. do utraty przytomności z dnia 2007-08-13.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/529191/06/II/207 RZ
Data sprawy:
2007-08-13
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do p.o. Komendanta Głównego Policji w sprawie stosowania przez sprawców przestępstw substancji psychoaktywnych mających na celu doprowadzenie swoich ofiar m.in. do utraty przytomności.

W związku z wciąż pojawiającymi się informacjami o łatwej dostępności na "czarnym rynku" środków psychoaktywnych używanych do rozbojów czy też wymuszania aktów seksualnych, oraz wobec faktu, że Zgromadzenie Rady Europy wezwało do podjęcia stanowczych działań w celu wyeliminowania tych substancji z rynku, Rzecznik prosi o przedstawienie informacji o podejmowanych i projektowanych działaniach w tej sprawie. Rzecznika interesuje szczególnie, czy do Polski faktycznie dociera coraz większa liczba paranarkotyków oraz nowych substancji oszałamiających używanych do popełniania szeregu przestępstw i czy w ocenie Policji ma to związek z niedostatecznymi uregulowaniami prawnymi.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: