Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Budownictwa w sprawie zbyt krótkiej vacatio legis ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw zostało przekazane Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Infrastruktury z dnia 2007-08-07.

Adresat:
SEJM KOMISJA INFRASTRUKTURY
Sygnatura:
RPO/564282/07/V/502.1 RZ
Data sprawy:
2007-08-07
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Budownictwa w sprawie zbyt krótkiej vacatio legis ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw zostało przekazane Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Infrastruktury

Wystąpienie do Ministra Budownictwa w sprawie zbyt krótkiej vacatio legis ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw.

W dniu 14.06.2007 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie po 19 dniach. Jeszcze przed dniem jej opublikowania, do Biura Rzecznika zaczęły napływać skargi kwestionujące poszczególne zapisy ustawy. Do dnia dzisiejszego wpłynęło ponad 250 pism w tej sprawie; w większości są to skargi zbiorowe. Kwestionowane są najczęściej finansowe zasady przenoszenia na członków, którym służą spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali, odrębnej własności zajmowanych mieszkań. Równie dużo skarg dotyczy problematyki związanej z zasadniczą ingerencją ustawodawcy w organizację spółdzielni mieszkaniowych jako podmiotów gospodarczych posiadających osobowość prawną oraz ingerencji ustawodawcy w sferę praw majątkowych członków spółdzielni. Szczególnie dużo kontrowersji wywołało wprowadzenie w trakcie roku obrachunkowego zmian zasad rozliczania wpływów na fundusz remontowy spółdzielni. Powtarzają się zarzuty, że może to spowodować utratę stabilności finansowej spółdzielni, brak możliwości wywiązania się z zawartych już umów o roboty budowlane i dokończenia zaplanowanych remontów. Ponadto wprowadzony przez ustawę obowiązek dokonania zmian w statutach nie później niż do dnia 30.11.2007 r. będzie w praktyce bardzo trudny do wykonania. W tym wypadku ustanowienie 19-dniowej vacatio legis, jakkolwiek formalnie zgodne z art. 4 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych pozostaje jednak w sprzeczności z art. 2 Konstytucji RP.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: