Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie konieczności pilnej nowelizacji ustawy z dnia 18.10.2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (ustawy lustracyjnej) z dnia 2007-06-28.
Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie konieczności pilnej nowelizacji ustawy z dnia 18.10.2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (ustawy lustracyjnej).
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11.05.2007 r. w sprawie o sygn. akt K 2/07 uznał co do zasady zgodność przeprowadzania lustracji z Konstytucją, kwestionując jednak szereg rozwiązań ustawowych, m.in. zgodność z Konstytucją RP wzorów oświadczeń lustracyjnych.
Brak zgodnego z Konstytucją wzoru oświadczenia lustracyjnego czyni lustrację w chwili obecnej praktycznie niewykonalną, a także - i to przesądza o konieczności zajęcia w tym zakresie stanowiska przez Rzecznika - uniemożliwia osobom pomówionym publicznie o fakt pracy lub służby w organach bezpieczeństwa komunistycznego państwa możliwości wszczęcia postępowania przed sądem lustracyjnym, tym samym pozbawiając je efektywnej ochrony prawnej. W tej sytuacji osoby te mogą dochodzić swoich praw tylko na drodze cywilnej w procesie o ochronę dóbr osobistych lub karnej na zasadach ogólnych.
Ponadto Rzecznik poruszył, omawianą w środkach masowego przekazu, kwestię możliwości przekazania przedstawicielom mediów opracowanej w IPN tzw. "listy 500" zawierającej nazwiska osób pełniących ważne funkcje publiczne, których dane znajdują się na liście tajnych współpracowników organów bezpieczeństwa PRL.
W świetle omawianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym za niezgodny z Konstytucją uznano m.in. art. 52a pkt 5 ustawy z dnia 18.12.1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dotyczący tzw. katalogu współpracowników służb bezpieczeństwa komunistycznego państwa, praktyki "dzikiej lustracji" muszą budzić zrozumiały sprzeciw.