Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie bezpłatnej pomocy prawnej z dnia 2007-07-05.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie bezpłatnej pomocy prawnej.
Z orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że pewne wady świadczenia pomocy prawnej w Polsce mają charakter systemowy. W świetle polskich przepisów pełnomocnik z urzędu nie ma obowiązku sporządzenia pisemnej opinii prawnej oceniającej zasadność środka zaskarżenia. Przepisy nie określają standardów opinii wyjaśniającej odmowę sporządzenia kasacji. Tymczasem tylko pisemna forma odmowy sporządzenia kasacji pozwoliłaby na obiektywną ocenę, czy w konkretnej sprawie odmowa była uzasadniona i czy nie nosiła cech arbitralności. Odmowa pomocy prawnej z urzędu (odmowa sporządzenia kasacji) powinna być dokonana w takim terminie, aby nie pozbawić strony możliwości skorzystania z usług innego prawnika.
Ponadto Rzecznik powrócił do kwestii regulacji art. 117 kpc, który uzależnia przyznanie pomocy prawnej od korzystania przez stronę ze zwolnienia od kosztów sądowych. Polemizując ze stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie Rzecznik ponownie postuluje, aby przesłanką przyznania stronie pomocy prawnej była niemożność pokrycia wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, a nie wyłącznie niemożność pokrycia kosztów sądowych.
Obecna regulacja prawna może prowadzić do naruszenia prawa do właściwie ukształtowanej procedury, a nawet prawa do sądu.