Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie konstytucyjnej prerogatywy powoływania sędziów przez Prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 2007-09-19.

Adresat:
PREZYDENT RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Sygnatura:
RPO/568818/07/I/110 RZ
Data sprawy:
2007-09-19
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie konstytucyjnej prerogatywy powoływania sędziów przez Prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

Rzecznik zwrócił się o poinformowanie o powodach i okolicznościach nieskorzystania przez Prezydenta RP z konstytucyjnej prerogatywy powołania na stanowiska sędziowskie osób, których kandydatury zostały przedstawione Prezydentowi przez Krajową Radę Sądownictwa. Do Rzecznika wpłynęła bowiem skarga jednego z asesorów, który został poinformowany przez Krajową Radę Sądownictwa o niepowołaniu go na stanowisko sędziego. Prezydent nie skorzystał z konstytucyjnej prerogatywy powołania na stanowiska sędziowskie również pozostałych ośmiu osób. Omawiana prerogatywa nie ma jednoznacznego charakteru prawnego. Według jednego poglądu, uchwały Krajowej Rady Sądownictwa stawiające wniosek o powołanie sędziego są dla prezydenta wiążące. Natomiast według innych poglądów, ujęcie uprawnienia Prezydenta w formę prerogatywy akcentuje, iż nie ma on prawnego obowiązku uwzględnienia wniosku Krajowej Rady Sądownictwa. Od 1989 r. Prezydent RP w każdym przypadku uwzględniał wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, co pozwala na wyrażenie poglądu, iż utrwalił się w ten sposób pewien konstytucyjny zwyczaj. Niezawisłość sędziów i niezależność sądów stanowi gwarancję wykonywania konstytucyjnego prawa do sądu (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP) co powoduje, że kwestiom tym Rzecznik poświęca szczególną uwagę.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: