Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie różnego sposobu uregulowania w przepisach spraw stypendiów doktoranckich z dnia 2007-09-10.
Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie różnego sposobu uregulowania w przepisach spraw stypendiów doktoranckich.
Warunki i zasady funkcjonowania instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów naukowo-badawczych działających na podstawie przepisów o jednostkach badawczo-rozwojowych i wyższych uczelni, są zróżnicowane. Tym samym inaczej będą organizowane studia doktoranckie w tych placówkach, mimo że wiele zagadnień zostało uregulowanych w sposób identyczny lub podobny. Wątpliwości budzi jednak odmienny sposób uregulowania kwestii stypendiów doktoranckich i innych świadczeń wypłacanych doktorantom.
Na przykład, Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje możliwość otrzymania pomocy materialnej w formie stypendium socjalnego, stypendium na wyżywienie czy stypendium mieszkaniowego. Takich możliwości nie przewidują przepisy dotyczące słuchaczy studiów doktoranckich w instytutach naukowo-badawczych. Z drugiej strony, z rozporządzenia dotyczącego studiów doktoranckich w instytutach wynika możliwość dalszego, przejściowego wypłacania stypendium doktoranckiego uczestnikowi studiów, który ukończył studia w terminie krótszym niż określony w akcie o utworzeniu tych studiów i uzyskał wyróżniającą ocenę rozprawy doktorskiej. Takiej możliwości nie przewidują natomiast przepisy o studiach doktoranckich na wyższych uczelniach. Rzecznik zwrócił się o poinformowanie o argumentach przemawiających za tak rozbieżnymi sposobami unormowania sprawy stypendiów doktoranckich i możliwości ujednolicenia przepisów w tym zakresie.