Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Gospodarki w sprawie opłat związanych z odbywaniem aplikacji przygotowującej do zdobycia zawodu rzecznika patentowego z dnia 2007-10-09.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI
Sygnatura:
RPO/564314/07/I/110.1 RZ
Data sprawy:
2007-10-09
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Gospodarki w sprawie opłat związanych z odbywaniem aplikacji przygotowującej do zdobycia zawodu rzecznika patentowego.

Ogólną zasadą, dotyczącą różnego rodzaju szkoleń zawodowych, jest ich odpłatność. Jest to wymóg oczywisty - w założeniu opłaty pokrywają koszty szkoleń i praktyk. Niemniej jednak odpłatność nie powinna być ustalona na takim poziomie, aby stanowiła faktyczną barierę w dostępie do zawodu.

W przypadku aplikacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej wysokość opłaty ustala - w porozumieniu z samorządem zawodowym - Minister Sprawiedliwości, na podstawie precyzyjnych wytycznych zamieszczonych w ustawie - Prawo o adwokaturze, ustawie o radcach prawnych, ustawie - Prawo o notariacie.

Tymczasem ustawa o rzecznikach patentowych nie wskazuje, jaki organ jest powołany do określania wysokości opłaty za aplikację rzecznikowską. W efekcie, Krajowa Rada Rzeczników Patentowych w uchwale z dnia 9.06.2005 r. dotyczącej regulaminu i szczegółowych zasad odbywania aplikacji, podjętej na podstawie art. 40 ustawy o rzecznikach patentowych ustaliła własną kompetencję tym zakresie: zgodnie z pkt 9 Regulaminu opłaty za aplikację określa w drodze uchwały Krajowa Rada Rzeczników Patentowych.

Obecnie aplikacja rzeczniowska jest szkoleniem najdroższym - odbycie trzyletniej aplikacji kosztuje 30 000 zł, podczas gdy opłaty roczne w przypadku innych aplikacji (adwokackiej, radcowskiej i notarialnej) zostały określone na poziomie czterokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W opinii Rzecznika kwestia opłat za prowadzenie aplikacji nie powinna być pozostawiona uznaniu samego samorządu zawodowego. Takie rozwiązanie powoduje bowiem zarzuty limitowania dostępu do zawodu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: