Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nieprawidłowej regulacji dotyczącej wpisywania nazwisk osób do ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie informatycznym z dnia 2007-11-22.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nieprawidłowej regulacji dotyczącej wpisywania nazwisk osób do ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie informatycznym.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20.08.2003 r. w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym określa wykaz dopuszczalnych liter i znaków pisarskich w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym. Wykaz nie zawiera obcych znaków diakrytycznych tzn. liter nie występujących w polskim alfabecie, co uniemożliwia wpisywanie w tych dokumentach obco brzmiących nazwisk. W konsekwencji, niektórzy obywatele noszący niepolsko brzmiące nazwisko, nie są w sposób właściwy ujawnienie w treści informatycznej księgi wieczystej. Sytuacja taka jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie prawnym, w szczególności ze względu na domniemanie jawności materialnej ksiąg wieczystych i zasadę jawności formalnej ksiąg wieczystych. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
Rzecznik zwrócił się do Ministra o zainicjowanie prac nad przystosowaniem prawnym i technicznym struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym dla obywateli noszących nazwiska, których pisownia wymaga użycia obcych znaków diakrytycznych i poinformowanie o zajętym stanowisku.