Wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie rozbieżności w wykładni prawa, czy sąd rozpoznający skargę na przewlekłość postępowania może dokonać oceny trafności przekazania sprawy do ponownego rozpoznania z dnia 2007-11-15.
Wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie rozbieżności w wykładni prawa, czy sąd rozpoznający skargę na przewlekłość postępowania może dokonać oceny trafności przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.
Rzecznik skierował wniosek do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego: czy uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania niezgodnie z art. 386 § 2 i 4 k.p.c. może uzasadniać stwierdzenie przewlekłości postępowania na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 17.06.2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki ? Rzecznik przychylił się do poglądu prawnego dopuszczającego taką możliwość, wyrażonego w postanowieniach Sądu Najwyższego z 20.11.2004 r. oraz z dnia 27.10.2005 r.
Wniosek rozpoznany (uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 13.02.2008 r., sygn. akt III SPZP 2/07). Sąd Najwyższy podjął uchwałę: Zasadność wyroku sądu drugiej instancji uchylającego zaskarżony wyrok i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania z powodu nieważności (art. 386 § 2 k.p.c.) lub z powodu nierozpoznania przez sąd pierwszej instancji istoty sprawy, albo dlatego, że wydanie wyroku wymaga przeprowadzenia postępowania w całości (art. 386 § 4 k.p.c.) nie podlega ocenie na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.