Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Infrastruktury w sprawie formy zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z dnia 2007-11-22.

Adresat:
MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY
Sygnatura:
RPO/573766/07/V/502.1 RZ
Data sprawy:
2007-11-22
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Infrastruktury w sprawie formy zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Ustawa z dnia 14.06.2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw uchyliła art. 17(1) ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowiący, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Jednocześnie ustawa ta przewiduje możliwość zawarcia przez spółdzielnię umowy o przekształcenie przysługującego członkowi spółdzielni prawa lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w określonych wypadkach.

Brak w ustawie szczególnych przepisów dotyczących formy zawarcia takiej umowy. Do ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu zastosowanie mają zatem ogólne przepisy Kodeksu cywilnego o ustanawianiu ograniczonych praw rzeczowych, zgodnie z którymi, ww. umowa powinna być zawarta - pod rygorem nieważności - w formie aktu notarialnego.

Z treści skarg wpływających do Rzecznika wynika, że niektóre spółdzielnie nadal zawierają umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w formie pisemnej, czego skutkiem jest bezwzględna nieważność takiej czynności prawnej.

Ponadto konsekwencją wymogu zawarcia umowy w formie aktu notarialnego jest konieczność poniesienia określonych wydatków. Wobec braku szczególnych regulacji tej kwestii, taksa notarialna stanowić będzie określony procent liczony od wartości przedmiotu umowy. Będzie to zatem znaczna kwota. Nowe regulacje miały ułatwić członkom spółdzielni uzyskanie "silniejszych" praw do zajmowanych lokali oraz zminimalizować związane z tym koszty. Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska w opisanej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: