Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie możliwości przenoszenia się funkcjonariuszy pomiędzy służbami mundurowymi z dnia 2007-12-17.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie możliwości przenoszenia się funkcjonariuszy pomiędzy służbami mundurowymi.
Do Rzecznika zwrócił się ze skargą funkcjonariusz Służby Więziennej. Skarżący starał się o przeniesienie do służby w Policji. Z uwagi na fakt, iż ustawodawca, wprowadzając możliwość przenoszenia się funkcjonariuszy pomiędzy służbami mundurowymi, pominął funkcjonariuszy Służby Więziennej, organ Policji wskazał, iż może on ubiegać się o przyjęcie do Policji na ogólnych zasadach. Zgodnie z ustawą o Policji, funkcjonariusze innych służby mundurowych - Straży Granicznej, BOR, Państwowej Straży Pożarnej, ABW, AW, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub CBA, mogą być przeniesieni na własną prośbę do służby w Policji, jeżeli wykazują oni szczególne predyspozycje do jej pełnienia.
Rzecznik, wskazując naruszenie konstytucyjnej zasady równości, zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu umożliwienia funkcjonariuszom Służby Więziennej przeniesienia na własną prośbę do służby w Policji, z zachowaniem ciągłości służby.
Ponadto wątpliwości Rzecznika wzbudza możliwość jednostronnego przenoszenia się funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych do służby w Policji. Niezrozumiałym jest pominięcie zasady wzajemności w stosunku do funkcjonariuszy Policji, którzy na swoją prośbę chcą zostać przeniesieni do innej służby (obecnie funkcjonariusz Policji może być na własną prośbę przeniesiony jedynie do służby w Straży Granicznej). Rozwiązanie to dyskryminuje policjantów, tworząc swoistego rodzaju przywilej dla funkcjonariuszy innych służb, co również pozostaje w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości.