Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie konieczności wprowadzenia do Kodeksu karnego definicji "handlu ludźmi" i odrębnej penalizacji handlu osobą dorosłą oraz handlu dzieckiem uwzględniającą odrębność definicji handlu dziećmi z dnia 2007-12-21.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/547813/06/II/214 RZ
Data sprawy:
2007-12-21
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie konieczności wprowadzenia do Kodeksu karnego definicji "handlu ludźmi" i odrębnej penalizacji handlu osobą dorosłą oraz handlu dzieckiem uwzględniającą odrębność definicji handlu dziećmi.

W odpowiedzi udzielonej w dniu 8.06.2007 r. na wystąpienie z dnia 10.05.2007 r. uznano za konieczne wprowadzenie do Kodeksu karnego definicji "handlu ludźmi" i poinformowano Rzecznika, że jest to zadanie, którego realizacja zaplanowana jest w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi na lata 2007-2008. Wkrótce po wymianie korespondencji w tej sprawie, do Sejmu RP został przekazany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, do którego podczas prac w komisji wprowadzono propozycję definicji handlu ludźmi (nr druku 1958). Prace nad projektem nie zostały jednak zakończone. Tym samym obowiązek zdefiniowania w polskim prawie handlu ludźmi nie został spełniony.

Aktualne pozostają również wątpliwości co do faktu, że Kodeks karny nie zapewnia pełnej ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym małoletnich między 15 a 18 rokiem życia, oraz wątpliwości, czy Polska wypełnia zobowiązania wynikające z Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie handlu dziećmi, dziecięcej prostytucji i dziecięcej pornografii, dotyczące karalności odpowiednimi sankcjami handlu dziećmi.

Nie można zgodzić się z poglądem, iż brak potrzeby wyodrębnienia w Kodeksie karnym handlu osobą dorosłą i handlu dzieckiem (do 18 roku życia). Aktualna pozostaje propozycja wprowadzenia w art. 253 k.k. podziału ze względu na wiek pokrzywdzonego, a nie cel procederu handlu ludźmi i dostosowania do niego odpowiednich sankcji. Rzecznik zwrócił się o podjęcie działań w kierunku proponowanym w poprzednim wystąpieniu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: