Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów maturalnych z dnia 2007-12-31.

Adresat:
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/513066/05/I/1107.3 RZ
Data sprawy:
2007-12-31
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów maturalnych.

Rzecznik otrzymuje wiele skarg dotyczących sposobu i trybu przeprowadzania egzaminu maturalnego, określonego w rozporządzeniu MEN z 30.04.2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

W opinii Rzecznika należałoby ukształtować sposób przeprowadzania egzaminu tak, aby podstawowy poziom wykształcenia ogólnego pozwalającego na kontynuowanie nauki na wyższej uczelni określany był za pomocą jednego miernika, takiego samego dla wszystkich zdających (obecnie egzamin z przedmiotów obowiązkowych może być zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym). Konieczne jest wprowadzenie procedury odwołania od decyzji o unieważnieniu egzaminu. Rzecznik postuluje też wprowadzenie możliwości odwołania się od wyniku egzaminu maturalnego, łącznie z weryfikacją końcowej oceny egzaminu na drodze sądowej. Należałoby również usprawnić proces udostępniania prac do wglądu oraz umożliwić wykonywanie kserokopii arkuszy egzaminacyjnych.

Wprowadzając obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki od roku szkolnego 2009/2010 nie uwzględniono interesów uczniów techników zawodowych i liceów profilowanych, którzy rozpoczynali naukę w chwili obowiązywania rozporządzenia MENiS z 7.09.2004 r., które nie przewidywało obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Ponadto Rzecznik zwrócił uwagę na niespójność przepisów w zakresie możliwości poprawy egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego będącego drugim językiem nauczania przez absolwentów tych szkół.

Obowiązujące rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy o systemie oświaty. Upoważnienie ustawowe związane z realizacją konstytucyjnego prawa do nauki nie powinno pozostawiać możliwości samodzielnego uregulowania szeregu zagadnień co do których w ustawie nie ma żadnych bezpośrednic

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: