Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie wadliwej praktyki procesowej w sprawach dotyczących znęcania z dnia 2008-01-17.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/453872/03/II/211 RZ
Data sprawy:
2008-01-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie wadliwej praktyki procesowej w sprawach dotyczących znęcania.

Spośród wniosków wpływających do Rzecznika od ofiar przestępstw wciąż dominują wnioski od osób pokrzywdzonych znęcaniem, które skarżą się na dalsze ataki agresji ze strony osób podejrzanych, mimo toczącego się postępowania karnego, i na brak działań organów procesowych zmierzających do odseparowania od nich osób podejrzanych o znęcanie.

W wystąpieniu z 3.07.2007 r. Rzecznik ponowił prośbę o dodanie w art. 275 § 2 k.p.k. zapisu stanowiącego o możliwości wydania przez prokuratora lub sąd postanowienia o zastosowaniu dozoru policyjnego wobec podejrzanego (oskarżonego) połączonego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego. Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny zapowiedział wówczas stosowne zmiany legislacyjne, jednak do tej pory do zmian nie doszło.

Analiza wniosków wpływających do Rzecznika od pokrzywdzonych przestępstwem znęcania wskazuje, iż niejednokrotnie nieprawidłowa ocena zachowania sprawcy czynu zabronionego prowadzi do odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania przygotowawczego. Duża liczba postępowań umarzana jest z powodu uznania przez organ prowadzący, że w danej sprawie brak dostatecznych dowodów lub że czyn popełniony przez sprawcę nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Ponadto Rzecznik zwrócił uwagę na fakt, że w sprawach o znęcanie na ogół orzeka się karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Wówczas na sprawców nie nakłada się obowiązków mających na celu faktyczną poprawę ich postępowania. Wskazana praktyka jedynie utwierdza sprawców w poczuciu bezkarności, jednocześnie pozbawiając pokrzywdzonego wiary w możliwość zmiany swojej sytuacji za pomocą środków prawnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: