Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie problemu stosowania kar cielesnych wobec dzieci z dnia 2008-01-24.

Adresat:
RZECZNIK PRAW DZIECKA
Sygnatura:
RPO/553697/07/II/214 RZ
Data sprawy:
2008-01-24
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie problemu stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Rozstrzygnięcia organów postępowania karnego w sprawach dotyczących m.in. znęcania oraz naruszenia nietykalności cielesnej dziecka prowadzą do wniosku, że w praktyce orzeczniczej ukształtował się pogląd, iż nie popełnia przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej, kto fizycznie karci swoje dziecko. Wywodzi się to z przekonań, że stosowanie kar cielesnych wobec dziecka jest elementem jego wychowania.

Pewną ilustracją opisanego problemu mogą być dane pochodzące z Systemu Informatycznego Krajowego Rejestru Karnego przedstawione Rzecznikowi przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wskazują one, że w okresie od 1.09.1998 r. do 31.12.2005 r. skazano łącznie 10 osób za naruszenie nietykalności cielesnej małoletniego. W tym samym czasie prawomocnie skazano 2138 osób za ten sam czyn popełniony wobec osoby dorosłej. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez TSN OBOP wynika, że do przemocy fizycznej wobec syna przyznaje się 26% rodziców, wobec córki - 18% (dane dotyczą również pasierbów i pasierbic).

Przepis art. 40 Konstytucji RP zabrania stosowania kar cielesnych w stosunku do każdego, a zatem i wobec dzieci. Ponadto art. 19 obowiązującej Polskę Konwencji o Prawach Dziecka stanowi, że państwo ma obowiązki podejmować wszelkie właściwe kroki w dziedzinie ustawodawczej, administracyjnej, społecznej oraz wychowawczej dla ochrony dziecka przed wszelkimi formami przemocy fizycznej. Stosowanie kar fizycznych wobec dziecka nie może być, zdaniem Komitetu, usprawiedliwione tradycją lub obyczajem.

Wobec powyższego Rzecznik zwrócił się o rozważenie podjęcia działań mających na celu zbadanie wskazanego problemu i przedstawienie stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał Rzecznikowi Praw Dziecka wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie problemu stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: