Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie wyników kontroli przestrzegania praw obywatelskich wobec funkcjonariuszy Służby Więziennej jednego z zakładów karnych z dnia 2008-01-29.

Adresat:
DYREKTOR GENERALNY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
Sygnatura:
RPO/570556/07/IX/903.3 RZ
Data sprawy:
2008-01-29
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie wyników kontroli przestrzegania praw obywatelskich wobec funkcjonariuszy Służby Więziennej jednego z zakładów karnych.

W październiku 2007 r. pracownicy Biura Rzecznika przeprowadzili kontrolę przestrzegania praw obywatelskich wobec funkcjonariuszy Służby Więziennej jednego z zakładów karnych. Funkcjonariusze pełniący samodzielnie służbę na stanowisku oddziałowego często są narażeni na pomówienia ze strony osadzonych. Rozwiązaniem problemu byłoby, zdaniem funkcjonariuszy, wprowadzenie służb dwuosobowych.

Istotnym problemem jest także udział funkcjonariuszy w charakterze świadka w sprawach sądowych związanych z popełnieniem przestępstwa na terenie Zakładu Karnego. Dla potrzeb postępowania podawane są dane personalne funkcjonariuszy. Powoduje to obawę przed działaniami odwetowymi ze strony osadzonych. Funkcjonariusze postulują, aby w trakcie rozprawy podawany był numer identyfikacyjny, na podstawie którego można następnie określić ich personalia.

Służba Więzienna boryka się z dużymi brakami kadrowymi spowodowanymi m.in. zbyt niskimi zarobkami. Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 26.03.2007 r. w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej podwyższono stawki uposażenia zasadniczego na wszystkich stanowiskach służbowych poza młodszymi referentami (podstawowe stanowisko służbowe). Uposażenie miesięczne młodszego referenta wynosi 955 zł.

Dodatkowo Rzecznik poruszył kwestię fatalnego stanu szatni przeznaczonej dla funkcjonariuszy oraz braku parkingu dla funkcjonariuszy na terenie zakładu karnego, który oddalony jest o kilkanaście kilometrów od najbliższych zabudowań. Samochody zaparkowane przed zakładem narażone są na uszkodzenia ze strony osadzonych czy też odwiedzających ich gości. Rzecznik zwrócił się z prośbą o spowodowanie zbadania przedstawionych problemów oraz poinformowanie o podjętych decyzjach.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: