Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie konieczności nowelizacji Kodeksu postępowania karnego zmierzającej do wykluczenia ofiar przestępstw z kręgu podmiotów, wobec których może być stosowana kara porządkowa aresztu z dnia 2008-02-07.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/546733/06/II/214 RZ
Data sprawy:
2008-02-07
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie konieczności nowelizacji Kodeksu postępowania karnego zmierzającej do wykluczenia ofiar przestępstw z kręgu podmiotów, wobec których może być stosowana kara porządkowa aresztu.

W związku z kierowanymi do Rzecznika skargami osób pokrzywdzonych przestępstwem, wobec których w toku postępowań karnych zostało wydane tytułem kary porządkowej postanowienie o zastosowaniu aresztu, Rzecznik zwrócił się o rozważenie zainicjowania nowelizacji art. 287 § 2 K.p.k., zmierzającej do wykluczenia pokrzywdzonych z kręgu podmiotów, wobec których może być stosowana kara porządkowa aresztu, bądź znacznego ograniczenia takiej możliwości. Po środek dyscyplinujący w postaci tzw. aresztu dyscyplinującego sądy sięgają w przypadku uchylania się pokrzywdzonych od składania zeznań.

Mimo, iż z ilości wniosków wpływających do Rzecznika nie wynika, aby stosowanie wobec pokrzywdzonych aresztu było zjawiskiem częstym, to jednak sam fakt możliwości stosowania wobec nich takiej kary porządkowej budzi zaniepokojenie.

Wydaje się, że istnienie tej instytucji prawnej jest sprzeczne z treścią postanowień Ramowej Decyzji Rady Komisji Europejskiej z dnia 15.03.2001 r. o pozycji ofiar w postępowaniu karnym (2001/220/WSiSW), która nakazuje, aby ofiary w toku postępowania traktowane były z należytym poszanowaniem godności jednostki, z uwzględnieniem interesów ofiary i wymaga, aby władze przesłuchiwały ofiary wyłącznie w stopniu koniecznym dla postępowania karnego, unikały stawiania ofiar pod zbędną presją i zapewniły możliwość uniknięcia kontaktu ze sprawcami przestępstw.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: