Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie pilnej potrzeby podjęcia działań w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową z dnia 2008-02-08.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie pilnej potrzeby podjęcia działań w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową.
Dane z raportu Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Przenoszonych Drogą Płciową Akademii Medycznej w Warszawie świadczą o tym, że w 2006 r. doszło do dalszego pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, co w dużej mierze jest konsekwencją złego stanu profilaktyki, diagnostyki i nadzoru nad chorobami wenerycznymi. Zanotowano istotny wzrost zachorowań na kiłę nabytą. W 2006 r. w Polsce zgłoszono 936 zachorowań na wszystkie postacie kiły, o 127 przypadków więcej w porównaniu z rokiem 2005. W dalszym ciągu rodzą się w Polsce dzieci z kiłą wrodzoną. W 2006 r. kiłę wrodzoną rozpoznano u 14 dzieci.
Obecne regulacje prawne (ustawa z dnia 6.09.2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach) powodują ograniczenia w dostępności do leczenia, ponieważ nie zapewniają bezpłatnego diagnozowania, leczenia i kontroli po leczeniu dla wszystkich chorych. Bezpłatną opiekę wenerologiczną mają zapewnioną osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.
Nadzór epidemiologiczny, w tym rejestracja chorych wenerycznie działa niesprawnie, ponieważ fundusze przekazywane na ten cel przez Główny Inspektorat Sanitarny są niewystarczające, a ponadto część lekarzy nie dopełnia ustawowego obowiązku zgłaszania zachorowań. Dlatego dane o zachorowaniach są niepełne.
Mając na uwadze poważne następstwa zdrowotne i społeczne niekorzystnego kształtowania się sytuacji epidemiologicznej, Rzecznik zwrócił się o spowodowanie szybkiego zweryfikowania szeroko rozumianej polityki w zakresie zapobiegania chorobom szerzącym się drogą seksualną. Szczególnie pilne wydaje się zapewnienie środków finansowych koniecznych do bezpłatnego leczenia wszystkich pacjentów, zwiększenia zakresu i liczby wykonywanych badań profilaktycznych i odbudowania oświaty zdrowotnej.