Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Gospodarki w sprawie działań zmierzających do usunięcia z polskiego systemu prawa tzw. "bubli prawnych" z dnia 2008-02-25.

Adresat:
PRZEWODNICZĄCY KOMISJI NADZWYCZAJNEJ PRZYJAZNE PAŃSTWO DO SPRAW ZWIĄZANYCH Z OGRANICZENIEM BIUROKRACJI SEJ RZECZYPOSPOLI
Sygnatura:
RPO/582311/08/I/112 RZ
Data sprawy:
2008-02-25
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Gospodarki w sprawie działań zmierzających do usunięcia z polskiego systemu prawa tzw. "bubli prawnych".

Rzecznik z zainteresowaniem i zadowoleniem przyjął zapowiedź podjęcia przez Ministerstwo Gospodarki działań zmierzających do usunięcia z polskiego systemu prawa przepisów utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej.

Wszelkie działania na rzecz uproszczenia procedur nadmiernie formalizujących życie obywateli i instytucji oraz innych podmiotów prywatnych i publicznych, muszą być odebrane jako trafne i potrzebne działania proobywatelskie. Eliminacja przepisów zbędnych, często utrudniających, czy wręcz paraliżujących, ludzką aktywność stanowi przejaw działań mających na celu ochronę praw jednostki przed nadmierną i nieuzasadnioną ingerencją władzy publicznej.

Propozycje naprawy tego stanu muszą odnosić się przede wszystkim do samego procesu tworzenia prawa. Do najważniejszych w tym zakresie należy zaliczyć następujące: deregulację, wprowadzenie rzeczywistej kontroli projektów ustawodawczych, wprowadzenie kontroli następczej w postaci monitorowania funkcjonowania obowiązującego ustawodawstwa, wprowadzenie regulacji typu sunset, która polega na przyjęciu zasady automatycznej utraty mocy obowiązujących aktów normatywnych, o ile w określonym czasie nie zostanie wyrażona polityczna wola ich utrzymania, poddanie prac związanych z polityką tworzenia prawa kontroli prewencyjnej wyspecjalizowanego organu o funkcji techniczno-legislacyjnej oraz monitorującej skutki legislacji.

Specjalnie powołany Zespół ekspercki przygotowuje pod kierunkiem Rzecznika projekt ustawy o Radzie Stanu - organie realizującym szereg z wymienionych zadań. Dlatego też, Rzecznik wyraził gotowość współpracy w działaniach podejmowanych przez Ministra Gospodarki w zakresie likwidacji "bubli prawnych".

Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji w sprawie działań zmierzających do usunięcia z polskiego systemu prawa tzw. "bubli prawnych".

Rzecznik z zainteresowaniem i zadowoleniem przyjął powołanie przez Sejm RP Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

Wszelkie działania na rzecz uproszczenia procedur nadmiernie formalizujących życie obywateli i instytucji oraz innych podmiotów zarówno prywatnych, jak i publicznych, muszą być odebrane jako trafne i potrzebne działania proobywatelskie. Eliminacja przepisów zbędnych, często utrudniających, czy wręcz paraliżujących, ludzką aktywność stanowi przejaw działań mających na celu ochronę praw jednostki przed nadmierną i nieuzasadnioną ingerencją władzy publicznej.

Propozycje naprawy tego stanu muszą odnosić się jednak przede wszystkim do samego procesu tworzenia prawa. Do najważniejszych w tym zakresie należy zaliczyć następujące: deregulację, wprowadzenie rzeczywistej kontroli projektów ustawodawczych, wprowadzenie kontroli następczej w postaci monitorowania funkcjonowania obowiązującego ustawodawstwa, wprowadzenie regulacji typu sunset, która polega na przyjęciu zasady automatycznej utraty mocy obowiązujących aktów normatywnych, o ile w określonym czasie nie zostanie wyrażona polityczna wola ich utrzymania, poddanie prac związanych z polityką tworzenia prawa kontroli prewencyjnej wyspecjalizowanego organu o funkcji techniczno-legislacyjnej oraz monitorującej skutki legislacji.

Specjalnie powołany Zespół ekspercki przygotowuje pod kierunkiem Rzecznika projekt ustawy o Radzie Stanu - organie realizującym szereg z wymienionych zadań. Dlatego też, Rzecznik wyraził gotowość współpracy w działaniach podejmowanych przez Komisję Nadzwyczajną w zakresie likwidacji "bubli prawnych".

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: