Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej z dnia 2008-02-27.

Adresat:
MARSZAŁEK SEJMU RP
Sygnatura:
RPO/563413/07/I/112 RZ
Data sprawy:
2008-02-27
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 24.06.1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji bez potrzeby ponownego wniesienia projektu ustawy.

Wydaje się, że ratio legis tego przepisu polegało na zamiarze ustawodawcy istotnego wzmocnienia ochrony prawnej obywatelskiego projektu ustawy w toku procesu legislacyjnego. Projekt takiej ustawy stanowi jeden z przejawów demokracji bezpośredniej. Wykonywanie inicjatywy ustawodawczej przez obywateli stanowi niezwykle ważny instrument realizacji zasady demokratycznego państwa prawnego.

Należy przypuszczać, że intencją ustawodawcy było stworzenie szansy na rozpatrywanie obywatelskiego projektu ustawy przez dwie pełne kadencje Sejmu. Tym samym nie wzięto pod uwagę przypadku, gdy kadencja Sejmu zostanie skrócona.

W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o rozważenie celowości wystąpienia ze stosowną inicjatywą ustawodawczą mającą na celu zmianę wskazanego przepisu, tak aby odstąpienie od stosowania zasady dyskontynuacji prac legislacyjnych uwzględniało przypadek skrócenia jednej z kadencji Sejmu (tej, w której projekt wniesiono lub następnej). Okres niestosowania zasady dyskontynuacji powinien w takim przypadku wydłużać się o kolejną kadencję.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: