Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Infrastruktury w sprawie dopłat z budżetu państwa do oprocentowania kredytów mieszkaniowych z dnia 2008-02-08.

Adresat:
MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY
Sygnatura:
RPO/559445/07/V/509 RZ
Data sprawy:
2008-02-08
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Infrastruktury w sprawie dopłat z budżetu państwa do oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

Wsparcie finansowe przewidziane w ustawie z 8.09.2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania polega na udzieleniu przez państwo pomocy finansowej w postaci dopłat do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Wsparcie kierowane jest do rodzin średniozamożnych, nie posiadających jeszcze własnego mieszkania.

Napływające do Rzecznika skargi wskazują, że przyjęty w ustawie wskaźnik stanowiący podstawę określenia górnego limitu ceny/kosztu, opierający się na średniej arytmetycznej dwóch ostatnio ogłaszanych wartości wskaźnika 1m2 wartości odtworzeniowej lokalu w gminie, na terenie której położona jest kredytowana nieruchomość, nie zdaje egzaminu. Ustalony limit cenowy bazuje bowiem na wynikach badań prowadzonych przez GUS odnośnie przeciętnych kosztów budowy mieszkań w budownictwie wielorodzinnym i nie uwzględnia rzeczywistych, wysokich cen mieszkań. Powoduje to, że osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania nie mogą skorzystać z przewidzianej ustawą pomocy, ze względu na brak na rynku mieszkań spełniających przewidziane wymogi cenowe.

Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w sprawie oraz rozważenie możliwości podjęcia odpowiednich działań zmierzających do zmiany obowiązujących rozwiązań prawnych w przedmiotowym zakresie tak, aby zapewnione były faktyczne możliwości korzystania z przewidzianej w ustawie pomocy w spłacie kredytu zaciągniętego na zakup własnego mieszkania.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2008-03-17
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury (10.03.2008 r.) zapewnił, że w ocenie resortu nie ma obecnie podstaw do krytycznej oceny skali i efektywności oddziaływania programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych. Wyniki wstępnego okresu funkcjonowania programu wykazały, że kredyty preferencyjne są zaciągane przez ludzi młodych (przedział wiekowy kredytobiorców to 26 do 35 lat). Kredyty przeznaczone są na finansowanie inwestycji o niewysokim metrażu - w przypadku lokali mieszkalnych jest to przeciętnie ok. 52,2 m2, natomiast domów ok. 106,9 m2. Potwierdziły się założenia ustawodawcy, wg których wsparcie miało być kierowane do mniejszych miast, miejscowości i obszarów wiejskich, dominują bowiem kredyty udzielone poza wielkimi aglomeracjami miejskimi i miastami wojewódzkimi (93% ogólnej kwoty kredytów).
Wyniki podsumowania wstępnego okresu funkcjonowania programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych stały się podstawą do określenia kierunków zmian, jakie należałoby wprowadzić do ustawy w celu zwiększenia dostępności kredytów. Do najistotniejszych propozycji zakładanych zmian zaliczyć należy włączenie członków rodziny jako kredytobiorców w celu zwiększenia zdolności kredytowej oraz wprowadzenie możliwości finansowania kredytem preferencyjnym kosztów zakupu mieszkania lub domu wraz z kosztami wykończenia, a także kosztów zakupu mieszkania wraz z kosztami remontu. Obecnie w Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad kształtem projektu nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, wprowadzającej powyższe zmiany.