Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zapowiedzi powołania asesorów sądowych i powierzenia im funkcji sędziowskich, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego potwierdzającego niekonstytucyjność instytucji asesorów sądowych z dnia 2008-02-25.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/523562/06/I/110
Data sprawy:
2008-02-25
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zapowiedzi powołania asesorów sądowych i powierzenia im funkcji sędziowskich, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego potwierdzającego niekonstytucyjność instytucji asesorów sądowych.

W prasie pojawiły się informacje na temat zapowiedzi powołania 42 osób do pełnienia funkcji asesora sądowego i powierzenia im funkcji sędziowskich, mimo iż Trybunał Konstytucyjny potwierdził zarzuty co do niekonstytucyjności instytucji asesorów sądowych (wyrok z dnia 24.10.2007 r., sygn. akt SK 7/06).

Jednocześnie Trybunał uznał, iż automatyczne odsunięcie asesorów sądowych od orzekania doprowadziłoby do paraliżu wymiaru sprawiedliwości. Stąd utrata mocy obowiązującej przepisu uznanego za sprzeczny z Konstytucją została odłożona na maksymalnie możliwy okres 18 miesięcy. Oznacza to, że przepis ten nadal formalnie obowiązuje, jednak z momentem ogłoszenia sentencji wyroku upada domniemanie jego konstytucyjności. Wszystkie organy państwa są obowiązane zatem do powstrzymywania się od stosowania niekonstytucyjnych, lecz nadal obowiązujących przepisów, które mogą w konsekwencji doprowadzić do naruszenia praw i wolności jednostek.

W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o poinformowanie, czy po opublikowaniu wyroku Trybunału we wspominanej sprawie będą miały miejsce - jak wynika to z informacji prasowych - liczne nominacje asesorskie i jakie są powody skłaniające do stosowania przepisów, które utraciły już domniemanie konstytucyjności.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2008-03-12
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (4.03.2008 r.) poinformował, że Minister Sprawiedliwości nie przewiduje żadnych mianowań asesorów sądowych na podstawie art. 134 § 1 i art. 135 § 1 ustawy z dnia 27.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych. O powyższej decyzji zostali powiadomieni wszyscy prezesi sądów okręgowych, którzy wystąpili z wnioskami o mianowanie asesorów sądowych. Jednocześnie zawiadamiam, że po dniu 24.10.2007 r. tj. po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie sygn. akt SK 7/06, stwierdzającego niezgodność art. 135 § 1 ustawy z dnia 27.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, nikt nie został mianowany asesorem sądowym.