Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie potrzeby uporządkowania regulacji prawnych dotyczących stosowania kamer telewizji przemysłowej w celach mieszkalnych z dnia 2008-01-29.

Adresat:
DYREKTOR GENERALNY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
Sygnatura:
RPO/572925/07/VII/713 RZ
Data sprawy:
2008-01-29
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Wykonywania Kar
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie potrzeby uporządkowania regulacji prawnych dotyczących stosowania kamer telewizji przemysłowej w celach mieszkalnych.

Do Biura Rzecznika wpłynęła skarga osadzonego, przebywającego w areszcie śledczym. Skarżył się on, że przebywał w celi mieszkalnej (nieprzeznaczonej dla tzw. osadzonych niebezpiecznych), w której stosowany był stały monitoring przy pomocy kamery telewizyjnej, na co w obowiązującym ustawodawstwie brak jest podstaw prawnych.

Przepis § 77 pkt 1 lit. k rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 31.10.2003 r. w sprawie sposobów ochrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej w sposób ogólny określa możliwość używania telewizji przemysłowej jako jednej z form zabezpieczenia techniczno-ochronnego stosowanego w ochronie jednostki penitencjarnej. W opinii Rzecznika, w świetle tego przepisu urządzenia telewizji przemysłowej mogą być zainstalowane na zewnątrz budynków lub na korytarzach oddziałów w budynku penitencjarnym. Wykładnia tego przepisu nie upoważnia natomiast do stosowania kamer w celach mieszkalnych. Wyjątek mogą stanowić jedynie pomieszczenia dla tzw. osadzonych niebezpiecznych.

Wątpliwości budzi również delegacja ustawowa do wydania powyższego rozporządzenia, zawarta w art. 249 § 3 pkt 4 Kodeksu karnego wykonawczego, w którym nie ma mowy o możliwości określenia w rozporządzeniu zakresu stosowania telewizji przemysłowej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: