Wystąpienie do Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w sprawie charakteru prawnego Polskiej Normy z dnia 2008-03-01.
Wystąpienie do Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w sprawie charakteru prawnego Polskiej Normy.
Rzecznik wyraźnie zaznaczył we wcześniejszym wystąpieniu z dnia 8.01.2008 r., że Polska Norma nie jest udostępniana w trybie ustawy z dnia 6.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej. W jego opinii jednak, stanowi ona informację publiczną w rozumieniu art. 61 Konstytucji RP, którego zakres zastosowania jest szerszy niż samej ustawy.
Polska Norma, na mocy art. 4 pkt 1 ustawy o normalizacji, jest jawna i powszechnie dostępna. Jest więc udostępniona na podstawie tego aktu prawnego i nie ma konieczności stosowania do niej przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Nie zmienia to jednak faktu, iż normy mają charakter informacji o działalności organów władzy publicznej. Art. 61 Konstytucji wyraźnie stanowi, iż prawo uzyskiwania takich informacji obejmuje również działania innych jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej. Dotyczy to również komitetów technicznych, których zadania określa ustawa o normalizacji, a tym bardziej działań Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, który na podstawie treści Polskich Norm wydaje certyfikaty zgodności z Polską Normą. Tymczasem udzielenie pełnej informacji o działalności Komitetu w zakresie wydawania tych certyfikatów wymaga również podania informacji o treści samych norm.
Rzecznik nada uważa, iż sytuacją pożądaną byłoby, aby teksty wszystkich norm były dostępne w języku polskim. W związku z powyższym poprosił o informacje, czy możliwe jest stopniowe opracowywanie tłumaczeń norm tak, aby w dłuższej perspektywie czasu przynajmniej te powszechnie stosowane w Polsce normy były dostępne w języku polskim.