Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie podsłuchów z dnia 2007-12-14.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/567906/07/II/208.2 RZ
Data sprawy:
2007-12-14
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie podsłuchów.

W "Dzienniku" z dnia 30.08.2007 r. ukazał się artykuł zatytułowany "Sprawdzają podsłuchy". Z jego treści wynika, że Policja sprawdza, czy znajdujące się w się w jej strukturze Centralne Biuro Śledcze nielegalnie podsłuchiwało dziennikarzy i polityków.

Z uwagi na niejawność kontroli operacyjnej szczególnego znaczenia nabiera kwestia rygorystycznego przestrzegania wszelkich przewidzianych przez prawo procedur przez organy stosujące ową kontrolę. Z tego punktu widzenia niepokój muszą budzić informacje o nadużyciach związanych ze stosowaniem art. 19 ust. 3 ustawy o Policji. Z przepisu tego wynika, że w przypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli mogłoby to spowodować utratę informacji lub zatarcie albo zniszczenie dowodów przestępstwa, Komendant Główny Policji lub komendant wojewódzki Policji może zarządzić, po uzyskaniu zgody właściwego prokuratora, kontrolę operacyjną, zwracając się do właściwego miejscowo sądu okręgowego z wnioskiem o wydanie postanowienia w tej sprawie. W razie nieudzielania przez sąd zgody w terminie 5 dni od dnia zarządzenia kontroli operacyjnej, organ zarządzający wstrzymuje kontrolę operacyjną i dokonuje protokolarnego, komisyjnego zniszczenia materiałów zgromadzonych podczas jej stosowania.

Rzecznik prosi o wyjaśnienie, czy zarządzając kontrolę organy Policji jednocześnie zwracały się do sądu o zgodę na jej stosowanie. Wyjaśnienia wymaga także, czy stosowana była opisywana w prasie praktyka polegająca na przerywaniu kontroli przed upływem 5 dni od jej zarządzenia i na jej powtórnym stosowaniu po krótkiej przerwie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: