Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskichoświadczenie w sprawie odmowy przyznania wizy wjazdowej do Federacji Rosyjskiej przewodniczącemu organizacji Human Rights Watch z dnia 2008-02-26.

Adresat:
MEDIA
Sygnatura:
RPO/582770/08/I/102 RZ
Data sprawy:
2008-02-26
Rodzaj sprawy:
opinie, stanowiska Rzecznika (OS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
apele, stanowiska RPO (sprawy odłożone a/a)
Opis sprawy:

oświadczenie w sprawie odmowy przyznania wizy wjazdowej do Federacji Rosyjskiej przewodniczącemu organizacji Human Rights Watch.

Odmowa wjazdu do Rosji wobec przewodniczącego Human Rights Watch - jednej z największych organizacji pozarządowych monitorujących przestrzeganie praw człowieka na świecie, a także niedawny konflikt wokół przyjazdu na wybory prezydenckie w Rosji obserwatorów OBWE świadczą o niechęci władz rosyjskich do przyjmowania pomocy ze strony organizacji międzynarodowych w celu poprawy stanu poszanowania praw jednostki w tym kraju.

Ponadto, jak informuje właśnie Human Rights Watch w raporcie opublikowanym w lutym 2008 r., władze rosyjskie tworzą liczne utrudnienia dla działalności krajowych organizacji pozarządowych mających na celu monitorowanie przestrzegania praw człowieka.

Efektywne zapewnienie przestrzegania praw i wolności człowieka wymaga współpracy rządów z międzynarodowymi organizacjami międzynarodowymi i pozarządowymi oraz z ruchami obywatelskimi w danym kraju.

Rzecznik, zaniepokojony tymi informacjami, wyraził nadzieję, że wysiłki zarówno organizacji zajmujących się przestrzeganiem praw człowieka, takich jak Rada Europy, jak i dyplomacji krajów europejskich, będą zmierzały do zapobieżenia wystąpieniu podobnych przypadków w przyszłości.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: