Wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie dostępnych na polskim rynku zabawek niebezpiecznych dla dzieci z dnia 2008-02-12.
Wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie dostępnych na polskim rynku zabawek niebezpiecznych dla dzieci.
Mimo podejmowanych akcji edukacyjnych oraz szerokiego nadzoru nad rynkiem produktów dla dzieci ze strony urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Państwowej Inspekcji Handlowej, na rynku pojawiają się zabawki, które mogą spowodować lub przynajmniej przyczynić się do narażenia dzieci na wypadki i urazy. Problem ten dotyczy zarówno zabawek posiadających wymagane przepisami oznaczenia, jak i tych, które są zbywane z naruszeniem przepisów lub poza oficjalną siecią handlową. Jak wskazują badania przeprowadzone przez PIH na zlecenie UOKiK, znaczna część (prawie 35%) zabawek wprowadzanych na polski rynek może być niebezpieczna dla dzieci.
Wszystkie zabawki będące przedmiotem obrotu na rynkach państw członkowskich Unii Europejskiej powinny posiadać znak CE. Dodatkowo konieczne jest, aby zabawki dostępne na rynku krajowym odpowiadały normie PN-EN 71. Tylko takie oznakowanie, umieszczone na zabawce lub na opakowaniu wskazuje, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z normami bezpieczeństwa.
Na Prezesie UOKiK, jako organie sprawującym nadzór nad ogólnym bezpieczeństwem produktów, spoczywa szereg obowiązków w tym zakresie. Doniosłą rolę w odniesieniu do produktów niebezpiecznych oraz podnoszenia świadomości społecznej odgrywa obowiązek prowadzenia przez organ nadzoru rejestru produktów niebezpiecznych.
Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska w tej sprawie, w szczególności o udzielenie informacji na temat funkcjonowania w Polsce systemu monitorowania wypadków konsumenckich, a także o rozważenie możliwości podjęcia stosownych działań ukierunkowanych na wprowadzenie obowiązku oznaczania znakiem zgodności PN-EN 71 zabawek sprzedawanych na rynku polskim.