Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zapowiadanego protestu sędziów z dnia 2008-03-18.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zapowiadanego protestu sędziów.
Rzecznik z niepokojem przyjął informacje o przygotowywanym przez sędziów ogólnopolskim proteście, który ma zostać przeprowadzony, jeśli do 15 maja br. nie zmienią się przepisy płacowe, gwarantujące sędziom oczekiwany wzrost wynagrodzeń. W ramach tego protestu sędziowie zapowiadają dzień bez wokandy, w związku z zamiarem podjęcia decyzji o urlopach wypoczynkowych na żądanie oraz skorzystania ze zwolnienia lekarskiego z tytułu choroby.
Sędziowie zajmują szczególną pozycję ustrojową, wynikającą z Konstytucji i ustawy z dnia 27.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Jest to zawód najwyższego społecznego zaufania publicznego. Przeprowadzenie protestu w przewidywanej przez środowiska sędziowskie formie nie licuje z powagą sprawowanego urzędu. Nadużywanie w ramach planowanej akcji protestacyjnej instytucji urlopu na żądanie oraz uprawnień związanych z niezdolnością do pracy w związku z chorobą musi prowadzić do zakłócenia funkcjonowania sądów powszechnych i w rezultacie naruszać prawa obywatela do rozpatrzenia sprawy przez sąd w rozsądnym terminie, gwarantowanego w Konstytucji RP i uregulowaniach prawa europejskiego.
Rzecznik zaapelował o przyspieszenie prac nad opracowaniem rozwiązań systemowych w zakresie wynagrodzeń sędziowskich oraz o podjęcie przewidzianych prawem działań, przeciwdziałających wykorzystaniu instytucji urlopu na żądanie oraz krótkotrwałej niezdolności do pracy w ramach planowanej akcji protestacyjnej sędziów.