Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie skarg osób, których nazwiska znalazły się w Raporcie o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych z dnia 2008-03-18.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/552919/07/I/112 RZ
Data sprawy:
2008-03-18
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie skarg osób, których nazwiska znalazły się w Raporcie o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

We wnioskach kierowanych do Rzecznika skarżący, których dane osobowe zostały umieszczone w Raporcie podnoszą, iż jako pracownicy wywiadu bądź kontrwywiadu wojskowego nigdy nie podejmowali opisanych w Raporcie działań. Wpłynęły także skargi osób twierdzących, że nigdy nie współpracowały - w jakiejkolwiek formie - z wojskowymi służbami wywiadowczymi lub kontrwywiadowczymi. Na tle tych skarg ujawnił się problem braku odpowiedniego środka prawnego, który pozwalałby na kwestionowanie informacji zawartych w Raporcie tym osobom, których dane są w nim zamieszczone.

Osoby, które złożyły oświadczenie o charakterze pracy w WSI miały możliwość ustosunkowania się do stanowiska Komisji Weryfikacyjnej. Obowiązek składania oświadczeń odnosił się wyłącznie do pracowników i żołnierzy (także byłych) WSI wnoszących o zatrudnienie w Służbie Wywiadu Wojskowego oraz Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Oświadczenia mogli również złożyć żołnierze, czy pracownicy WSI (także byli), którzy nie ubiegali się o wyznaczenie na stanowisko służbowe czy zatrudnienie w służbach wywiadowczych. Natomiast osoby, które nie składały oświadczeń, nie miały żadnej możliwości wykazania swych racji w postępowaniu przed Komisją. O tym, że zostały uznane za osoby łamiące prawo i działające na szkodę interesów RP dowiedziały się z treści samego Raportu - czyli wtedy, gdy informacja ta dotarła jednocześnie do opinii publicznej.

Zdaniem Rzecznika należałoby rozważyć wprowadzenie środka prawnego, który pozwalałby na kwestionowanie ustaleń Komisji Weryfikacyjnej. Rzecznik zwrócił się o przedstawienie uwag dotyczących poruszonych problemów.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: