Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu, który orzekał w sprawie z powództwa Międzynarodowych Targów Katowickich przeciwko Sopockiemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu "Ergo Hestia" SA o odszkodowanie za uszkodzenie dachu pawilonu Targów pod ciężarem śniegu z dnia 2008-03-12.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu, który orzekał w sprawie z powództwa Międzynarodowych Targów Katowickich przeciwko Sopockiemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu "Ergo Hestia" SA o odszkodowanie za uszkodzenie dachu pawilonu Targów pod ciężarem śniegu.
Rzecznik podjął działania z urzędu, w związku z publikacjami prasowymi. W Biurze Rzecznika przeanalizowano akta sądowe dotyczące tych postępowań. W przedmiotowej sprawie nie zachodzą okoliczności pozwalające na wznowienie postępowania w przedmiocie uchylenia immunitetu, jednak można przyjąć, że czyn sędziego stanowił delikt dyscyplinarny.
Przeprowadzone postępowania nie stanowią przeszkody do przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego w sprawie zaniechania przez sędziego zawiadomienia Prezesa Sądu Okręgowego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 164 § 2 k.k., polegającego na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa zawalenia się budynku hali, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w znacznych rozmiarach. Rzecznik wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zwrócenie się w trybie art. 114 § 1 ustawy z dnia 27.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych do właściwego rzecznika dyscyplinarnego o podjęcie czynności w przedmiotowej sprawie.
Przedmiotowa sprawa ujawniła mankamenty uregulowań dotyczących obowiązku zawiadomienia o przestępstwie przez funkcjonariuszy publicznych. Nie można zaakceptować tezy, że funkcjonariusze państwowi, a zwłaszcza sędziowie, niepełniący funkcji kierowniczych, nie mają obowiązku zgłaszania faktu zaistnienia przestępstwa, o którym dowiedzieli się w związku z pełnioną funkcją. Stosowne zmiany powinny przybrać formę zapisu w regulaminie urzędowania sądów powszechnych bądź nowelizacji art. 304 § 2 k.p.k.