Sprawy generalne Rzecznika Praw ObywatelskichWystąpienie do Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w sprawie swobody wypowiedzi sportowców w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie z dnia 2008-03-25.

Adresat:
POLSKI KOMITET OLIMPIJSKI
Sygnatura:
RPO/585337/08/I/107 RZ
Data sprawy:
2008-03-25
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w sprawie swobody wypowiedzi sportowców w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Rzecznik wyraził swoje zaniepokojenie doniesieniami medialnymi dotyczącymi wypowiedzi Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, iż "Sportowcy manifestujący swoje przekonania polityczne podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie muszą liczyć się z dyskwalifikacją". Media doniosły również, że wypowiedzi te zawierały ostrzeżenie, iż jeżeli polscy sportowcy będą demonstrować swoje przekonania, sankcje będą bardzo surowe.

Mające odbyć się w tym roku Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie mają szczególne znaczenie. Są to igrzyska wyjątkowe dla wszystkich tych, którym na sercu leży idea ochrony praw człowieka. Współczesne Chiny są bowiem nie tylko jednym z najprężniej rozwijających się państw świata, lecz także areną dramatycznej walki o prawa jednostki.

Konstytucja RP w art. 54 zapewnia każdemu wolność wyrażania swoich poglądów. Zapowiedzi stosowania surowych sankcji dla olimpijczyków, którzy z tej wolności chcieliby skorzystać, należy postrzegać jako próbę stosowania praktyki sprzecznej z polską Konstytucją.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: