Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi, w piątek 27 maja od godziny 17:00 do godziny 19.00 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw ObywatelskichWystąpienie do Ombudsmana Islandii w sprawie sytuacji Polaków pracujących na terenie Islandii z dnia 2008-03-25.

Adresat:
OMBUDSMAN ISLANDII
Sygnatura:
RPO/581968/08/III/805 RZ
Data sprawy:
2008-03-25
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ombudsmana Islandii w sprawie sytuacji Polaków pracujących na terenie Islandii.

W dzienniku "Rzeczpospolita" w dniach 13 i 21.02.2008 r. ukazały się dwa artykuły o sytuacji Polaków żyjących i pracujących na terenie Islandii, pt: "Polscy imigranci na celowniku" i "Premier Islandii zaśpiewał dla Polaków". Z treści artykułów wynika, że w ostatnim czasie wzrasta niechęć Islandczyków w stosunku do obywateli polskich. Przykładem tego jest, między innymi, założenie przez czternastoletniego Islandczyka "Stowarzyszenia przeciwko Polakom". Celem działania powyższego Stowarzyszenia jest "jak najszybsze pozbycie się z Islandii Polaków". Na forum internetowym Stowarzyszenia pomysł ten znalazł szeroką akceptację wśród dyskutantów, a treść niektórych wpisów była tak obraźliwa (najprawdopodobniej o zabarwieniu rasistowskim i ksenofobicznym), że miejscowa policja wszczęła postępowania wyjaśniające. Mając na uwadze powyższe Rzecznik zwrócił się o weryfikację pojawiających się w polskich mediach informacji o wzroście nastrojów antypolskich na terenie Islandii oraz o przedstawienie działań podjętych w tej sprawie przez Biuro islandzkiego Ombudsmana, o ile były podejmowane.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: