Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie rozwiązań prawnych dotyczących właściwości organu podatkowego do rozpatrzenia odwołania z dnia 2008-04-04.
Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie rozwiązań prawnych dotyczących właściwości organu podatkowego do rozpatrzenia odwołania.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 220 § 2 Ordynacji podatkowej właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ podatkowy wyższego stopnia. W świetle powołanego art. 220 § 2 Ordynacji podatkowej odwołanie ma więc charakter dewolutywnego środka zaskarżenia, powoduje mianowicie, iż środek zaskarżenia zostanie rozpatrzony przez organ wyższego stopnia. Istotne odstępstwo od tej zasady przewiduje jednak art. 221 Ordynacji podatkowej. Stanowi on, że w przypadku wydania decyzji w pierwszej instancji przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, dyrektora izby skarbowej, dyrektora izby celnej lub przez samorządowe kolegium odwoławcze, odwołanie od decyzji rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym.
Zdaniem Rzecznika zastosowana w tym zakresie konstrukcja postępowania odwoławczego oznacza w istocie odejście od kontroli instancyjnej decyzji administracyjnej, a także prowadzi do rzeczywistego ograniczenia gwarancji procesowych strony postępowania podatkowego. Bezpośrednim skutkiem takiego rozwiązania jest bowiem to, iż w tak ukształtowanym postępowaniu odwoławczym pracownik izby skarbowej i pracownik izby celnej nie podlegają wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawach, w których brali udział w wydaniu zaskarżonej decyzji. W związku z powyższym - w ocenie Rzecznika - pojawia się pytanie, czy tak ukształtowana procedura odwoławcza, skoro nie gwarantuje bezstronności orzekania, spełnia konstytucyjnej wymogi zaskarżalności decyzji wydanych w pierwszej instancji. Dlatego też Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Finansów o zajęcie stanowiska.