Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie abolicji podatkowej wobec obywateli polskich pracujących za granicą z dnia 2008-04-07.
Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie abolicji podatkowej wobec obywateli polskich pracujących za granicą.
Rzecznik z zadowoleniem przyjął zapewnienie złożone przez Premiera o przygotowaniu projektu abolicji podatkowej - lub rozwiązań o zbliżonym charakterze - wobec obywateli polskich pracujących za granicą.
Rozwiązania abolicyjne powinny zostać przygotowane przez Radę Ministrów w formie projektu ustawy. Przyjmowane rozwiązania nie powinny różnicować sytuacji polskich obywateli w zależności od państwa, w których dochody osiągają. Unormowania abolicyjne powinny obejmować zaległości podatkowe oraz bieżące i przyszłe zobowiązania podatkowe. Powinny zawierać uregulowania uwzględniające fakt zapłacenie przez niektórych emigrantów należnego w Polsce podatku.
Nie budzi wątpliwości, że uregulowania abolicyjne powinny obejmować dochody z pracy najemnej, jednak rozważenia wymaga, czy nie powinny obejmować także dochodów z wykonywania wolnych zawodów oraz z działalności gospodarczej, przynajmniej w zakresie, w jakim były one osiągane w ramach samozatrudnienia. Projektowane unormowania powinny co najmniej umożliwić polskim emigrantom zarobkowym uwzględnienie rzeczywistych kosztów, które ponieśli, aby osiągnąć dochód.
Przygotowanie projektu ustawy o abolicji podatkowej jest zadaniem bardzo trudnym, a przez to czasochłonnym. Kwestia abolicji powinna być uregulowana z zachowaniem wymogów konstytucyjnych, jak i w sposób możliwy do zaakceptowania przez ogół polskiego społeczeństwa. Wobec zbliżającego się terminu złożenia zeznania za 2007 r., Rzecznik postuluje rozważenie przez Ministra Finansów przedłużenia tego terminu wobec obywateli polskich pracujących za granicą.