Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie niedostatecznego wyposażenia funkcjonariuszy pełniących służbę w polskim kontyngencie policyjnym w ramach misji pokojowej w Kosowie (UNMIK) z dnia 2008-04-16.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/585494/08/IX/901.3 RZ
Data sprawy:
2008-04-16
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie niedostatecznego wyposażenia funkcjonariuszy pełniących służbę w polskim kontyngencie policyjnym w ramach misji pokojowej w Kosowie (UNMIK).

W dniu 17.03.2008 r., podczas szturmu policji ONZ i żołnierzy sił pokojowych KFOR na gmach sądu w Kosovskiej Mitrovicy, zajętego przez Serbów, rannych zostało 28 polskich funkcjonariuszy Policji. Polacy ochraniali budynek od zewnątrz. Gdy wyprowadzano z niego Serbów, w kierunku funkcjonariuszy, ze strony zgromadzonego tłumu rzucono kamienie, granaty i prawdopodobnie ładunki wybuchowe domowej roboty. Wskutek wybuchów granatów policjanci doznali głównie obrażeń rąk i nóg. Jak wynika z publikacji prasowych, ranni funkcjonariusze już wcześniej sygnalizowali niedostateczne wyposażenie podczas pełnionej misji pokojowej, w szczególności brak ochraniaczy na ręce i nogi oraz słabej jakości tarcze ochronne.

Rzecznik przypomniał, że w dniu 8.04.2002 r. na moście w Mitrovicy miały już miejsce podobne w skutkach zamieszki, w których rannych zostało 15 funkcjonariuszy polskiego kontyngentu policyjnego (UNMIK). W stronę kordonu policji rzucano wówczas kamieniami, butelkami oraz granatami. Z punktów strzelniczych na dachach pobliskich budynków, w kierunku opancerzonych pojazdów policji ONZ oddano strzały z kałasznikowów. W wyniku przedmiotowego zajścia funkcjonariusze doznali w szczególności obrażeń rąk i nóg. W związku powyższym Rzecznik zwrócił się o wyjaśnienie, dlaczego od czasu tych wydarzeń policjanci pełniący służbę w ramach misji pokojowej w Kosowie nie zostali wyposażeni w odpowiednie ochraniacze rąk i nóg. Poprosił także o poinformowanie o działaniach mających na celu zapewnienie właściwej ochrony funkcjonariuszy Policji i innych podległych służb w trakcie misji poza granicami kraju.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: