Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie uregulowania sytuacji prawnej posiadaczy przedwojennych papierów wartościowych gwarantowanych przez Państwo Polskie z dnia 2008-04-24.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/578865/08/VI/616.2 RZ
Data sprawy:
2008-04-24
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie uregulowania sytuacji prawnej posiadaczy przedwojennych papierów wartościowych gwarantowanych przez Państwo Polskie.

W wystąpieniu Rzecznik odniósł się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z którego wynika, iż konieczne jest ustawowe uregulowanie sytuacji prawnej posiadaczy przedwojennych papierów wartościowych.

Trybunał w wyroku z dnia 24.04.2007 r. (sygn. SK 49/05) orzekł o niekonstytucyjności art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny w zakresie, w jakim ogranicza dostęp do waloryzacji sądowej, zagwarantowanej w art. 358 § 3 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny, w odniesieniu do zobowiązań pieniężnych powstałych przed dniem 30.10.1950 r. wynikających z obligacji emitowanych przez Skarb Państwa. Trybunał jednocześnie odroczył utratę mocy obowiązującej przepisu uznanego za niezgodny z Konstytucją na okres dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku.

Orzeczenie Trybunału usuwa z dniem 11.05.2008 r. przeszkodę formalną uniemożliwiającą dochodzenie przed sądami powszechnymi roszczeń z tytułu przedwojennych obligacji. W sytuacji braku ustawowego uregulowania niniejszej kwestii, roszczenia posiadaczy tych papierów wartościowych będą podlegały sądowej waloryzacji. Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku zwrócił równocześnie uwagę na problem przedawnienia wielu roszczeń wynikających z przedwojennych papierów wartościowych. Jednocześnie stanął na stanowisku, iż powoływanie się przez Skarb Państwa, w ewentualnych procesach sądowych, na zarzut przedawnienia jest nadużyciem prawa. Rzecznik zwrócił się o informację, czy zostały podjęte stosowne prace legislacyjne i na jakim etapie się znajdują.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: