Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystapienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zróżnicowanych stawek opłaty stosunkowej dla komornika przy egzekucji świadczeń pieniężnych z dnia 2008-05-23.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/548427/07/IV/1108.1 RZ
Data sprawy:
2008-05-23
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystapienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zróżnicowanych stawek opłaty stosunkowej dla komornika przy egzekucji świadczeń pieniężnych.

Do Rzecznika wpłynęła skarga dotycząca wysokości opłaty stosunkowej pobieranej przez komornika od dłużnika w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji.

Niższa stawka opłaty stosunkowej (8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie mniej niż 1/10 i nie więcej niż 10-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego) pobierana jest w przypadku skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę. W każdym innym przypadku w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).Oznacza to, że wyższa stawka musi być stosowana wobec egzekucji z emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury i renty są zwykle jedynym źródłem utrzymania świadczeniobiorców, a z racji ich przeciętnej wysokości każde uszczuplenie jest znaczące. W związku z powyższym Rzecznik postuluje rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, poprzez objęcie ośmioprocentową stawką opłaty stosunkowej egzekucji z emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: