Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie stworzenia możliwości prawnych przyznawania przez sądy uprawnienia do lokalu socjalnego osobom zamieszkującym w lokalach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, w przypadku gdy z powództwem o opróżnienie lokalu wystąpił żołnierz zawodowy z dnia 2008-05-20.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie stworzenia możliwości prawnych przyznawania przez sądy uprawnienia do lokalu socjalnego osobom zamieszkującym w lokalach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, w przypadku gdy z powództwem o opróżnienie lokalu wystąpił żołnierz zawodowy.
Nawiązując do wcześniejszych wystąpień (z dnia 28.05.2007 r. oraz 13.07.2007 r.) Rzecznik wskazał na lukę w przepisach prawa uniemożliwiającą sądom przyznanie uprawnienia do lokalu socjalnego osobom spełniającym warunki określone w art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, w przypadku gdy z powództwem o opróżnienie lokalu wystąpiła osoba uprawniona do zajmowania lokalu. Krąg osób wymienionych w powołanym przepisie, którym przyznano uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego ogranicza się do kobiety w ciąży, małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałego oraz do emeryta i rencisty spełniającego kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej.
Zdaniem Rzecznika uprawnień tych osób do otrzymania lokalu socjalnego nie można uzależniać od rodzaju podmiotu, który wystąpi do sądu z żądaniem ich eksmisji, a więc od tego, czy będzie to przedstawiciel Agencji, czy też osoba uprawniona do zajmowania lokalu. Przyjęcie takiego rozwiązania budziłoby wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa. Rzecznik postuluje taką zmianę uregulowań prawnych, która pozwałaby sądom na przyznanie uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu, w stosunku do osób określonych w art. 45 ust. 3 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP także wówczas, gdy z powództwem występuje inny podmiot niż WAM. W przypadku przyznania uprawnienia do lokalu socjalnego, obowiązek dostarczenia osobie uprawnionej takiego lokalu nie obciążałby WAM, ale właściwą miejscowo gminę.